Sekcja Kenjutsu w Gdańsku

W Szkole Japońskich Sztuk Walki Yumiya w Gdańsku prowadzone są zajęcia między innymi z Kenjutsu. Sekcja Kenjutsu 剣術 jest jedną z klasycznych japońskich sztuk walki mieczem, tzw. koryū-bujutsu nauczana w Gdańskiej szkole sztuk walki. Istniało wiele różnych szkół szermierki japońskim mieczem (nihon-tō). Przedmiotem nauczania tych szkół było skuteczne władanie mieczem w realnej walce.

Wychodząc na przeciw wzrastającemu zainteresowaniu kulturą samurajów, od 2018 roku w szkole Yumiya rozpoczeła działalność sekcja Ken-Jutsu. Ken jutsu to japońska sztuka walki mieczem. W Szkole Japońskich Sztuk Walki Yumiya naucza się posługiwania mieczem katana. W skład poznawanych technik wchodzą między innymi: nuki uchi – szybkie dobycia miecza, uchi – cięcia, tsuki – pchnięcia, uke – bloki itp. Zaawansowani adepci rozwijają też inne sztuki walki związane z bu-jutsu. W skład obowiązkowych zajęć wchodzą: zajęcia z broni drzewcowej (bo, naginata, yari), łucznictwo (kyu jutsu), a także walka bez broni (tai jutsu). Wszystko to tworzy dość wymagający system, w którym mistrzostwo osiągają nieliczni po wielu latach treningów. 

 

W szkole sztuk walki Yumiya na zajęciach ken-jutsu poznawana jest też inna szkoła walki mieczem. Sensei Zbigniew Karalus jest przedstawicielem Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu. W ramach treningów zapoznaje adeptów z tajnikami szkoły Bu Jutsu Kai.

W Szkole Japońskich Sztuk Walki Yumiya w Gdańsku zajęcia są prowadzone w małych grupach 4-6 osobowych

Kenjutsu była sztuką walki bardzo cenioną przez samurajów. Miecz na przestrzeni całej historii Japonii był uważany za symbol i główną broń stanu rycerskiego, nazywano go często „duszą samuraja”.