Sekcja Taijutsu w Gdańsku

W Szkole Japońskich Sztuk Walki Yumiya w Gdańsku prowadzone są zajęcia między innymi z Taijutsu. Sekcja Taijutsu 体術・胎術, lat. również jako tai-jitsu.

 

Sekcja Tai-jutsu

Nazwa tai-jutsu oznacza sztukę – jitsu, ciała – tai. W ten sposób Japończycy nazwali zespół umiejętności obejmujących techniki aktywnej samoobrony. Sztuka ta jest uprawiana dotychczas również w wielu krajach poza Japonią. Sekcja ta działa od 1990 roku, zajęcia odbywają się na ul. Gnieźnieńskiej 2 w Poznaniu.

Wychodząc na przeciw wzrastającemu zainteresowaniu kulturą samurajów, od 2018 roku w szkole Yumiya rozpoczeła działalność sekcja Tai-Jutsu. 

Zajęcia w Gdanskiej szkole japońskich sztuk walki zajęcia są prowadzone w kameralnych grupach 4-6 osonbowych, co ma ułatwić ćwiczącym dopasowanie zajęć do indywidualnego toku nauczania. Nadrzędnym jednak celem jest umożliwienie intensyfikacji ćwiczeń. Doświadczenie pokazuje bowiem, że lepsze wyniki osiąga się tylko w ten sposób. Indywidualny talent, a nawet aktualna sprawność fizyczna są tu czynnikami nie tak ważnymi. Początkujący rozpoczynają od nauki padów, która jest tu bardziej rozbudowana. Tai-jutsu jest sztuką walki a nie sportem, dlatego kładziemy tu większy nacisk na te elementy, które mogą się przydać w życiu codziennym. Nie ma przecież człowieka, który by się nie potknął i nie przewrócił. Sztuki padania nie uczą jednak w szkołach na żadnych zajęciach z gimnastyki. Trening fizyczny w szkole tai-jitsu odwołuje się zarówno do starych metod mistrzów japońskich, jak i do zasad wypracowanych przez współczesne badania. Różnica między tym, co można tu zobaczyć a treningiem sportowym leży w większej wszechstronności, w nastawieniu na równomierny rozwój całego ciała. Taki jest właśnie całościowy sens tai-jitsu – sztuki ciała w przeciwieństwie do różnych innych umiejętności, które powodują nadmierny rozwój niektórych mięśni ze szkodą w ostatecznym rachunku dla całości. Dalej mamy cały zespół technik samoobrony, których naczelnym zadaniem jest zmusić przeciwnika do rezygnacji z ataku, a w skrajnych przypadkach rozbrojenie i obezwładnienie go. Celem nauki jest tu rozwijanie umiejętności aktywnej samoobrony tzn. takiej która by nie tylko dawała możliwość odparcia ataku przeciwnika, ale również pozwalała tak go obezwładnić, żeby nie mógł kontynuować agresywnego zachowania gdzie indziej. W szkole tai-jitsu poza umiejętnością walki wręcz, poznajemy techniki posługiwania się kilkunastoma innymi rodzajami tradycyjnej japońskiej broni. To co czerpiemy z tradycji nie jest jednak tylko zabawą w dawnych japońskich wojowników. Te same techniki stosujemy w samoobronie przed atakiem kijem baseballowym, pałką, czy łańcuchem.

 

W Szkole Japońskich Sztuk Walki w Gdańsku prowadzone są zajęcia między innymi z Taijutsu. Taijutsu 

Ninja najczęściej byli uzbrojeni po zęby ale gdy nie mieli przy sobie całego arsenału używali taijutsu. Wojownicy ninja nie tolerowali marnotrawstwa siły, więc używali taijutsu, które w dużym stopniu wymaga maksymalnie największych uszkodzeń możliwie najmniejszym kosztem siły. Sztuka ta składa się z 4 pozycji zwanych kamme no kata.